Paracetamolul are o dată de expirare și cum se poate păstra corect?

Ca orice medicament, paracetamolul este o substanță activă biologic. Prin urmare, ignorarea cerințelor pentru condițiile de păstrare, precum și utilizarea medicamentului după data de expirare poate duce la consecințe neplăcute pentru sănătatea și viața umană.

Cerințe primare

Perioada de valabilitate a medicamentelor înseamnă perioada în care produsele farmaceutice îndeplinesc cerințele prevăzute în diferite acte juridice, principala dintre care în țara noastră este Legea federală privind circulația medicamentelor..

Secțiunea 46 din această lege prevede că niciun medicament nu poate fi vândut fără etichetarea expirării..

Perioada de valabilitate a medicamentului este calculată din momentul obținerii permisiunii de a vinde o serie industrială a medicamentului, cu alte cuvinte, data eliberării. Dacă din anumite motive un permis este emis la mai mult de 30 de zile de la data producerii, atunci data de expirare se calculează de la ultima. Merită menționat faptul că, în mod legal, conceptele de „valabilitate” și „termen de valabilitate” sunt două lucruri diferite..

Pentru a afla mai multe despre perioada de valabilitate și stocarea medicamentelor, faceți clic aici..

Acolo unde este indicată data de expirare?

La majoritatea medicamentelor, inclusiv paracetamolul, este indicată data de expirare, precum și condițiile de depozitare necesare: umiditate, temperatură și nivelul de iluminare a locului de depozitare. Condițiile de păstrare sunt prescrise în coloana corespunzătoare a prospectului-instrucțiuni pentru utilizarea unui anumit medicament.

Data de expirare trebuie să fie ștampilată pe ambalaj. De obicei, aceasta este partea pachetului unde se deschide..

Linia superioară afișează seria medicamentului, iar mai jos, în coloana „data de expirare”, respectiv data de expirare. Pe caseta de monedă (matrice de hârtie), seria și datele de expirare sunt marcate pe verso.

Am discutat mai multe despre cum să înțelegem termenul de valabilitate indicat al unui medicament într-un articol separat.

Cât de mult paracetamol poate fi păstrat?

  • Perioada de valabilitate a paracetamolului sub formă de tablete și pulbere este de trei ani, ceea ce corespunde duratei de valabilitate în absența deteriorării ambalajului original.
  • 2,4% sirop pentru copii, soluție perfuzabilă și supozitoare pot fi utilizate timp de doi ani. Trebuie menționat că, după deschiderea sticlei, siropul pentru bebeluși nu trebuie utilizat după 28-30 de zile.

Reguli de păstrare la farmacie și acasă

Depozitați paracetamolul sub orice formă de eliberare într-un loc întunecat și uscat, la o temperatură de 15 până la 25 Celsius. Excepția sunt lumânările. Temperatura optimă pentru depozitarea lumânărilor este de 8-15 grade, deci cel mai potrivit loc pentru acest lucru în apartament este un frigider.

Este posibil să folosiți expirat?

Paracetamolul este unul dintre cele mai ieftine medicamente și, prin urmare, mulți oameni îl cumpără pentru viitor și probabil se întreabă „Ce se va întâmpla dacă bei o tabletă expirată?”

  • În ceea ce privește comprimatele și pulberile în sine, administrarea unui medicament care a expirat, dar a fost păstrat în condițiile cerute de instrucțiuni, cel mai probabil nu vă va afecta sănătatea..
  • Dacă paracetamolul a fost păstrat în condiții necorespunzătoare de temperatură, lumină și umiditate, atunci administrarea medicamentului este extrem de periculoasă, deoarece compoziția sa sub influența acestor factori s-ar putea schimba radical, iar consecințele utilizării sale în acest caz nu sunt atât de simple de a prezice.

Femeile însărcinate și care alăptează, precum și copiii, nu ar trebui să ia medicamente expirate, inclusiv paracetamol, în niciun caz! Corpul copilului, precum corpul femeii în perioada de gestație și hrănire, este în special susceptibilă la orice influență negativă, astfel că tratamentul cu medicamente expirate poate duce la otrăvire.

În ce cazuri pot fi utilizate preparate expirate, am spus în acest articol.

dispoziție

Medicamentele expirate sunt clasificate ca deșeuri extrem de periculoase. Cu toate acestea, metodele obișnuite pentru distrugerea lor - arderea, aruncarea în depozitele de deșeuri și evacuarea în canalizări industriale - nu sunt ecologice, deși sunt utilizate în prezent în Rusia și în țările occidentale..

Comunitatea științifică recunoaște viitorul eliminării deșeurilor farmaceutice și, în special, a preparatelor care conțin un grup fenolic, inclusiv paracetamolul, ca metode biotehnologice: mai precis, în viitor, cercetătorii intenționează să utilizeze bacteriile Rodococcus în biodegradarea și biotransformarea acestor medicamente..

Dar acesta este viitorul și astăzi aruncăm încă medicamente în containere speciale situate în ambulatoriu sau pur și simplu aruncăm în scurgere.

Într-un fel sau altul, datele de expirare nu sunt doar numere luate din tavan, ci rezultatul a numeroase experimente folosind un număr mare de metode de analiză fizico-chimice, astfel încât dacă nu sunteți indiferenți de propria sănătate, trebuie să le acordați atenție..

Dacă găsiți o eroare, selectați o bucată de text și apăsați Ctrl + Enter.

Este permis cusutul Paracetamol?

Paracetamolul este considerat cel mai sigur și cel mai utilizat medicament, astfel încât majoritatea oamenilor îl cumpără pentru viitor. Mulți sunt interesați de întrebarea dacă este posibil să bea Paracetamol expirat, din moment ce medicamentul achiziționat poate sta în cabinetul medicamentelor de acasă pentru o lungă perioadă de timp, iar atunci când apare situația de utilizare a acestuia, se dovedește că data de expirare a expirat deja. Chiar dacă medicamentul cumpărat a fost cumpărat, de exemplu, acum o lună sau șase luni, cumpărătorul aproape că nu acordă atenție datei adecvării sale.

Paracetamolul este universal utilizat pentru tratamentul simptomatic al diferitelor afecțiuni patologice la toate categoriile de vârstă, de la bebeluși lunari până la reprezentanții unei vârste foarte avansate. Există foarte puține date despre efectul medicamentului cu termen de valabilitate expirat și nu au un verdict final, dar este strict interzis să dați un Paracetamol expirat unui copil. Unii oameni de știință susțin că, chiar și după 10-15 ani de păstrare, medicamentul are o substanță activă într-o formă aproape neschimbată, dar nu se știe cu exactitate ce efect poate avea asupra corpului uman..

Ce poate fi tratat cu paracetamol?

Acest medicament ajută eficient în următoarele situații:

  • temperatura ridicata a corpului;
  • durerile de dinți sunt bine ameliorate de paracetamol în combinație cu diclofenac;
  • dureri de cap datorate oboselii fizice și mentale sau dependenței de vreme severă;
  • dureri articulare asociate cu boli cronice;
  • dureri în gât și dinți la copii;
  • dureri musculare.

Eficiența în ameliorarea multor simptome explică cererea mare de medicament. Întrebarea ce se va întâmpla dacă bei Paracetamol expirat nu este pe deplin înțeles și nu are un răspuns exact, deci trebuie să fii mai atent și mai prudent atunci când cumpără și folosești orice medicament.

Dacă medicamentul a expirat?

În caz de urgență, de exemplu, o temperatură foarte ridicată la un adult, medicii recomandă paracetamolul la o doză de 500 mg, chiar dacă termenul de valabilitate a expirat deja. Cei mai mulți farmaciști sunt predispuși la faptul că un comprimat Paracetamol, cu întârziere de un an, nu va avea consecințe proaste, dar nu este recomandat să-și asume riscuri, dacă este posibil, în special pentru femeile însărcinate, mamele care alăptează și, de asemenea, copiii de orice vârstă..

Pentru mai multe informații despre termenul de valabilitate, consultați instrucțiunile de utilizare cu Paracetamol

Trebuie să aveți grijă la comprimatele care au fost expuse la soare, la temperaturi ridicate sau la rece mult timp. Procesele chimice cauzate de expunerea mediului pot face ca un agent antipiretic să fie o substanță otrăvitoare dintr-o tabletă obișnuită, a cărei acțiune poate provoca intoxicații severe sau alte consecințe negative.

Dacă medicația este în mașină de mai bine de 1-2 ani, nu o puteți lua. Consecințele pentru o persoană care a luat un comprimat Paracetamol expirat sunt foarte diferite, deoarece încălcarea condițiilor de depozitare pe fundalul perioadei expirate schimbă complet compoziția medicamentului. Este aproape imposibil să prezicem efectul unei astfel de substanțe..

surse:

Articol verificat
Anna Moschovis - medic de familie.

Ai găsit o greșeală? Selectați-l și apăsați Ctrl + Enter

Ce se întâmplă dacă bei paracetamol expirat

Paracetamolul este foarte cunoscut sub numele de antipiretic. Medicamentul este accesibil și eficient. Este eliberat în tablete, soluții și suspensii. Este utilizat pentru a trata atât adulții, cât și copiii..

Tabletă Soluție de suspendare

Dar atunci când se prescrie un astfel de medicament, este important să urmați instrucțiunile și cerințele de dozare.

Dacă depășești măsura, poți obține cu ușurință otrăvire, alte consecințe neplăcute și chiar moartea din Paracetamol.

Efectul paracetamol asupra organismului

Medicina modernă se referă la Paracetamol la grupul de analgezice. Acest instrument are o proprietate antipiretică pronunțată. Medicamentul rezistă la procesele inflamatorii, ușurează starea pacientului. La nivel local se manifestă și funcția analgezică a Paracetamolului. Există o proprietate de termoreglare a organismului cu aceste pastile.

Medicamentul este administrat pe cale orală. Odată ajuns în sângele intestinal, substanțele active încep să acționeze în 10 până la 20 de minute. Așteptarea maximă a rezultatului este în termen de o oră. Efectul luării medicamentului durează 6 ore.

Medicamentul este prelucrat activ de ficat și, datorită muncii rinichilor, este excretat rapid din organism..

Medicii prescriu paracetamol în momentul fixării febrei, care este însoțit de diverse boli virale și infecțioase, în ciuda faptului că în doze mari este toxic. În același timp, Paracetamolul poate ameliora unele simptome ale durerii..

  • Durere de dinţi;
  • reumatică;
  • Migrenă;
  • Traumatic;
  • Dureri articulare;
  • Crampe menstruale.

Cauzele supradozajului de paracetamol

Otrăvirea are loc atunci când doza este calculată incorect sau din expunerea la factori externi. Luați în considerare cele mai frecvente cazuri.

  1. Supradozajul se întâmplă dacă un adult sau un copil utilizează simultan mai multe medicamente cu nume de marcă diferite, dar un mod de expunere. Acest lucru se întâmplă atunci când o persoană își numește în mod independent fonduri la temperatură. Dacă Paracetamolul este prezent și în compoziția medicamentului suplimentar, este posibilă o supradozaj sever.
  2. Atât copiii cât și adulții nu ar trebui să utilizeze antihistaminice și glucocorticosteroizi simultan cu Paracetamol. De asemenea, riscă este fenobarbitalul. La amestecarea acestor medicamente, efectul toxic poate crește, ceea ce va duce la consecințe neplăcute sub formă de intoxicații. Medicul sau pacientul însuși nu au calculat corect doza de medicament, care a provocat otrăvire.
  3. Dozare în exces pentru sugari.
  4. Medicamentul era folosit pentru oameni la momentul expirării..
  5. Riscul de otrăvire poate apărea în timp ce luați medicamentul cu alcool.

Poți fi otrăvit sub formă de doză mică sau depășit mult.

Semne ale unei supradoze de paracetamol

Cum să înțelegem că s-a produs o supradoză și să înceapă să acționeze de urgență? Specialiștii disting câteva etape prin care trece toxicitatea.

Articol conex: Pot bea fenazepam și alcool? Consecințele luării

I stage

La 2 ore de la un comprimat sau sirop beat de Paracetamol, încep semne acute de rău. Acestea durează 18-24 ore după supradozaj și otrăvire. Pacientul manifestă vărsături unice sau constante, slăbiciune, dureri de cap palpitante.

Cu o scădere a temperaturii, pielea se albeste. Picături de transpirație ies pe față, gât și piept. Expunerea progresează.

Cel mai adesea, nu acordă atenție unor astfel de simptome, deoarece îl asociază cu manifestarea răcelilor, bolilor virale și infecțioase. Cu toate acestea, dacă se găsesc astfel de semne, trebuie folosiți absorbanți..

Etapa II

Treptat, produsele de descompunere umplu ficatul. Acest lucru încetinește procesul de eliminare a lor din organism.

După o zi, simptomele greaței pot scădea, în timp ce pacientul se simte mult mai bine. Există însă dureri dureroase sub coasta dreaptă, care se transformă într-un spasm și alte simptome. Durerea de spate se resimte în lateral sau în spate. Durerea se intensifică în timpul efortului fizic și a mișcărilor.

În această etapă, puteți încă să ajutați organismul luând absorbante.

Etapa a III-a

La trei zile după otrăvire, alte simptome acute încep să se dezvolte rapid..

  1. Lipsa poftei de mâncare.
  2. Proteinele ochilor devin galbene, ochii apoși.
  3. Pielea devine galbenă.
  4. Se înregistrează perturbări ale ritmului cardiac.
  5. Umflarea feței, a membrelor, a abdomenului și a gâtului.
  6. Vărsăturile toxice se manifestă cu o vigoare reînnoită.
  7. Pierderea orientării în spațiu.
  8. Pacientul suferă de halucinații.

În acest caz, durerea în ficat începe să se intensifice, devine insuportabilă. La palpare, puteți observa un sigiliu în hipocondriul din dreapta. Iar unii pacienți observă sângerare din gingii sau din nas. Acest lucru se datorează tensiunii arteriale mari..

Dacă în acest stadiu o persoană nu caută ajutor medical calificat, atunci toxinele care continuă să fie în organism vor începe să afecteze sistemul nervos și cortexul cerebral, ceea ce va agrava intoxicația..

Rezultatul va fi delirul, coma medicală și alte simptome.

Etapa a IV-a

Intoxicații acute cu Paracetamol. A patra etapă se caracterizează printr-o eșec treptată a tuturor organelor interne. Medicii înregistrează disfuncții hepatice și renale. De asemenea, este posibil un rezultat letal dintr-o supradozaj de Paracetamol. Dar dacă primul ajutor a fost furnizat corect, atunci există o șansă de mântuire. Mult depinde de imunitatea pacientului, precum și de cantitatea de medicament luată în exces.

Dacă în timpul intervenției medicale se face o detoxifiere medicală în timp util, pacientul își va restabili sănătatea în două-trei săptămâni. Simptomele vor dispărea.

Doza letală de Paracetamol este diferită pentru toată lumea, dar riscul consecințelor unei supradoze crește tocmai la a patra etapă.

Primul ajutor pentru o supradozaj de Paracetamol

Prima regulă principală în caz de intoxicație cu droguri este un apel urgent la un specialist, indiferent de stadiu.

În timp ce aștepți să sosească ambulanța, poți lua singur următoarele măsuri.

  1. Faceți o soluție de apă sărată sau acidă și clătiți stomacul cu victima.
  2. Oferiți pacientului după spălarea cărbunelui activat sau a oricărui alt sorbent. Poate fi Ecoflor, Enterosgel, Polysorb. Ecoflor Enterosgel Polysorb
  3. Fața pacientului poate fi șters cu cuburi de gheață sau cu o cârpă înmuiată în apă rece.

În plus, cu un supradozaj, puteți face soluții saline slabe, de exemplu Sulfat de magneziu. Pacientul trebuie să bea o cantitate mare de apă. Dar ar trebui să refuzați ceaiul, produsele lactate, apa minerală și băuturile. Sarcina principală în această etapă înainte de sosirea ambulanței este eliminarea cât mai multor substanțe nocive din organism..

Antidot

Medicii folosesc antidotul de Paracetamol - Acetilcisteină. Dar poate contracara o supradozaj numai dacă pacientul reușește să o ia în termen de 8 ore după otrăvire. Acțiunea acetilcisteinei are ca scop neutralizarea toxinelor și protejarea ficatului de efectele otrăvirii.

Experții recomandă diluarea substanței în apă dulce sau suc..

În același timp, se poate prescrie metionină. Substanțele conținute în acest preparat descompun substanțele Paracetamolului.

Instrumentul este folosit ca auxiliar la cea principală, atunci când există o reacție toxică puternică, corpul este slăbit. Alături de metionină, cisteamina și dimercaprolul au un efect bun în caz de supradozaj. Eliberat în capsule.

Când este necesară asistență medicală?

Asistența medicală este necesară în orice stadiu de intoxicație și trebuie să apelați un medic imediat după detectarea primelor semne.

Mai ales când vine vorba de supradozaj la copii. Este mai bine să le urmăriți într-un spital.

În timp ce aștepți sosirea unui specialist, trebuie să încerci să cureți corpul acasă.

Pot bea Paracetamol pentru otrăvire? Până când nu ați stabilit adevărata cauză a tulburării, chiar dacă aveți febră ridicată, administrarea acestui medicament nu este recomandată până când medicul nu aprobă această decizie..

Caracteristicile supradozajului la copii

O trăsătură distinctivă a corpului copilului este un metabolism accelerat. Aceasta contribuie la cursul rapid al intoxicației. La copii, o supradozaj de Paracetamol este caracterizat prin următoarele simptome.

  1. Durere abdominală.
  2. Slăbiciune.
  3. Greaţă.
  4. Edemul lui Quincke.
  5. Eczemă.
  6. Vărsături.
  7. Piele iritata.
  • Dar, în același timp, insuficiența hepatică apare foarte rar.
  • În cazul în care unul sau mai multe semne sunt detectate la copii, trebuie solicitată de urgență o ambulanță.
  • În cazul unui supradozaj de Paracetamol la adolescenți (peste 12 ani), merită să acționați, precum și în cazul intoxicațiilor pentru adulți.

Apelați imediat o ambulanță și, până în acest moment, încercați să clătiți stomacul tânărului după ce ați depășit doza. Pentru a face acest lucru, puteți utiliza o soluție de apă și trei linguri de suc de lămâie.

Apoi, adolescentul trebuie rugat să ia o poziție orizontală și să încerce să doarmă. Pot muri din cauza unei supradoze de Paracetamol? Da, dacă măsurile de prim ajutor și tratamentul nu sunt luate la timp.

Articol înrudit: Supradozaj de somnifere Donormil: este posibil să moară?

Consecințele otrăvirii

Ce se întâmplă dacă bei mult Paracetamol? Din păcate, în unele situații, supradozajul și consecințele pot fi triste..

Îngrijirile medicale neobișnuite după administrare pot duce la următoarele complicații.

  1. Insuficiență renală acută.
  2. encefalopatie Este asociat cu leziuni organice ale cortexului cerebral. Apare edemul pronunțat, care începe să se dezvolte în timp.
  3. coagulopatie Această complicație este particulară pentru persoanele cu vârsta peste 30 - 40 de ani. Coagulabilitatea sângelui este ruptă, focarele sunt formate pentru sângerare internă.

Medicii referă următoarele manifestări la complicații suplimentare după otrăvire:

Ar trebui să fie conștient că restaurarea va trebui să aloce mult timp și efort. Este posibil să nu aveți voie să luați medicamente care conțin anumite substanțe..

Tratamentul neîndeplinit și stadiul avansat al bolii pot duce la deces din Paracetamol.

Video

La ce poate duce abuzul pe termen lung de paracetamol

Dacă utilizați în mod regulat analgezice, chiar și atunci când nu este complet adecvat, puteți face dependență. Și când încetați să vă luați o durere de cap cu o nouă forță. Dar este important să înțelegem cum reacționează organismul dacă bei multă substanță.

Pentru a elimina o astfel de dependență de doză dăunătoare și pentru a nu obține o supradoză, trebuie să încetați de urgență utilizarea medicamentului chiar și în prezența unei dureri de cap.

Fii pregătit pentru faptul că la început durerile de cap se pot intensifica, dar după câteva săptămâni vor trece. Nu mai este nevoie de pastile.

Cu toate acestea, dacă aveți o dependență pe termen lung de Paracetamol, trebuie să consultați medicul dumneavoastră despre metoda de a refuza medicamentul. Specialistul elaborează un program pentru o lună pe o tranziție treptată la viață fără droguri.

Paracetamolul este un asistent indispensabil în cabinetul dumneavoastră de medicamente, care este potrivit pentru combaterea bolilor adulților și copiilor. Dar trebuie să utilizați medicamentul cu atenție, acordând o atenție deosebită instrucțiunilor și datei de expirare. Doar în acest caz vă veți proteja sănătatea și sănătatea persoanelor dragi de efectele unei supradoze de Paracetamol.

Paracetamolul este periculos după data de expirare?

Paracetamolul este unul dintre cele mai populare și ieftine costuri de pe piața rusă, utilizat ca agent antipiretic și antiinflamator.

Ca orice alt medicament, este o substanță activă biologic. Prin urmare, în cazul nerespectării condițiilor de păstrare sau a încălcării termenului de valabilitate, paracetamolul poate reprezenta un anumit pericol pentru viața și sănătatea umană.

Dragi cititori! Articolele noastre vorbesc despre modalități tipice de soluționare a problemelor legale, dar fiecare caz este unic..

Dacă doriți să știți cum să rezolvați problema dvs. particulară, contactați formularul de consultant online din dreapta sau apelați numerele de consultație gratuite:

Creatina are o dată de expirare și este posibil să bea expirat? Aflați despre asta din articolul nostru..

Este el?

Legislația Rusiei și a altor țări stabilește că orice medicament trebuie să aibă o dată de expirare în timpul în care medicamentele sunt sigure de utilizat și să mențină eficacitatea substanțelor active care compun compoziția lor.

Paracetamolul nu face excepție..

GOST

Perioada de valabilitate a paracetamolului variază în funcție de forma de eliberare a medicamentului:

  • pentru paracetamol în comprimate, se stabilește o dată de expirare de 3 ani;
  • paracetamolul, disponibil în capsule dure, poate fi păstrat timp de 2 ani;
  • paracetamolul în suspensii nu poate fi păstrat timp de cel mult 2 ani de la data fabricației.

Aceste reguli sunt supuse regulilor de păstrare a medicamentului și în cazul în care ambalajele din fabrică în care sunt produse paracetamolul și produsele care se bazează pe acesta nu sunt încălcate.

În orice caz, trebuie respectate termenele indicate pe ambalajul din fabrică..

Ce conține preparate?

  • Paracetamolul ca antipiretic universal cu acțiune limitată este reprezentat pe scară largă pe piața medicamentelor.
  • Pe lângă paracetamolul în forme comune de eliberare (tablete, suspensii), acest medicament se găsește în multe medicamente combinate certificate în Federația Rusă.
  • Acestea includ medicamente precum:
  • "Teraflu", "Fervex" sub formă de pulbere pentru suspensii;
  • „Panadol”, „Efferalgan”, „Flutabs”, „Trigan D” în tablete și tablete pentru prepararea soluției;
  • siropuri și suspensii pentru copii „Panadol”, „Efferalgan”, „Daleron”, „Pasaj pentru copii” și altele;
  • Soluție perfuzabilă de perfalgan.

Instrucțiuni de utilizare, reacții adverse și metoda de utilizare a paracetamolului în acest videoclip:

Citiți aici perioada de valabilitate și regulile de păstrare a proteinelor din zer aici..

Reguli de stocare

Tabletele de paracetamol, suspensiile și medicamentele care conțin paracetamol au condiții similare de păstrare.

Diferitele forme de eliberare a medicamentului și medicamentelor pe baza acestuia trebuie să fie păstrate într-un loc protejat de lumina directă a soarelui la o temperatură de +15 până la + 25 ° C.

Paracetamolul trebuie păstrat într-un loc uscat, fără a perturba ambalajul medicamentului. Accesul copiilor la medicament trebuie evitat pentru a preveni intoxicația..

  1. Astfel, locația optimă de depozitare a paracetamolului și a medicamentelor bazate pe acesta este un dulap, un sertar închis, un raft închis sau un alt loc inaccesibil copiilor.
  2. Este interzisă congelarea paracetamolului în suspensii, deoarece după înghețarea calităților sale medicinale nu poate fi garantată.
  3. Ambalajele deschise cu suspensii pot fi consumate într-o perioadă de cel mult o lună, după care păstrarea calităților utile în preparat nu este garantată.
  4. Condițiile de păstrare a preparatelor care conțin paracetamol sunt similare cu condițiile de depozitare a paracetamolului pur și depind de forma de eliberare a medicamentului.

Ce se întâmplă în timpul depozitării pe termen lung?

  • Ca în orice alt medicament, în paracetamol în timp, concentrația substanței active scade treptat.
  • Cu depozitarea corectă a medicamentului, acest proces este mai lent, astfel încât chiar și paracetamolul expirat poate rămâne eficient..
  • Potrivit oamenilor de știință, pentru o perioadă de 10 ani, până la 99% din substanța activă este păstrată într-o tabletă de paracetamol, cu toate acestea, eficacitatea unui astfel de medicament rămâne în discuție..
  • Dacă ambalajul a fost spart sau comprimatele și-au schimbat culoarea sau structura, atunci un astfel de produs pe bază de paracetamol poate reprezenta o amenințare pentru viața și sănătatea umană, deoarece paracetamolul are o toxicitate relativ ridicată..
  • Paracetamolul cu o formulă chimică modificată, care duce la modificări necaracteristice de culoare, structură, miros (pentru suspensii), reprezintă o amenințare directă pentru oameni.

Pot folosi după data de expirare?

  1. Farmacologii susțin că, dacă este necesar, este posibilă o singură utilizare de paracetamol cu ​​termen de valabilitate expirat în caz de necesitate acută.
  2. Condiția de utilizare a unui medicament expirat este depozitarea corectă garantată a medicamentului, apoi substanța activă își păstrează proprietățile timp de cel puțin 1 an de la data de expirare.
  3. O excepție este grupul de risc: copii, femei însărcinate și care alăptează, pentru care utilizarea paracetamolului expirat este strict contraindicată.
  4. Pentru alte categorii de cetățeni, o singură utilizare a unui medicament expirat pe bază de paracetamol nu va dăuna.
  5. În absența unui efect pozitiv din utilizarea unei doze de medicament, este necesar să se renunțe la utilizarea suplimentară a paracetamolului expirat.

Costul scăzut și eficiența ridicată a paracetamolului au condus la faptul că acest medicament nu este prezentat doar în forma „pură” pe piața medicamentelor, ci este, de asemenea, parte a multor medicamente care vizează combaterea diferitelor tipuri de boli (ARVI, ARI, etc.).

Paracetamolul și medicamentele bazate pe acesta au reguli de depozitare destul de ușoare, iar perioada de valabilitate a medicamentului este de la 2 (suspensie) la 3 ani (tablete, pulberi). După datele de expirare, nu se recomandă utilizarea medicamentelor pe bază de paracetamol.

Recomandări pentru depozitarea parfumurilor și a apei de toaletă pot fi găsite pe site-ul nostru..

Nu toți consumatorii sunt conștienți de forma sa de 200 mg de paracetamol pentru sugari. Urmărește un videoclip despre asta:

Nu ați găsit răspuns la întrebarea dvs.? Aflați cum să vă rezolvați problema - sunați chiar acum:
Este rapid și gratuit.!

Pot bea Paracetamol expirat - caracteristici

Paracetamolul este considerat un medicament destul de eficient și sigur în lupta împotriva multor boli, dar poate fi luat dacă data de expirare a expirat? Este vorba despre această întrebare - este posibil să bem paracetamol expirat și vom vorbi în continuare.

Caracteristici ale utilizării paracetamolului expirat

Dacă ați luat tablete de paracetamol expirate cu toate medicamentele la rece, atunci poate să nu existe consecințe speciale. Însă medicii în acest caz fac o rezervare - toate aceste puncte sunt pur individuale și depind de corpul pacientului.

În plus, dacă paracetamolul a expirat nu cu atât de mult timp în urmă, nu are niciun efect nociv asupra organismului. Dar, cu întârziere semnificativă, de câțiva ani și depozitarea necorespunzătoare a tabletelor sau pulberii, consecințele pot fi dezastruoase.

Așa cum notează farmaciștii înșiși, dacă tabletele sau capsulele sunt expirate, de exemplu, timp de un an, atunci medicamentul nu va avea niciun efect negativ, dar dacă sunt depozitate corespunzător, de exemplu, protejate de soare și de temperaturi ridicate în frigider. Și chiar odată cu data de expirare a paracetamolului - eficiența lor scade, respectiv, aportul lor este nerezonabil.

Dar nu ar trebui să vă asumați riscuri și să acordați medicamente învechite unui grup sensibil de pacienți - aceștia sunt copii și mame însărcinate, care alăptează. Dar vom vorbi despre asta mai târziu.

Și dacă după ce a luat Paracetamolul expirat, a cărui dată de expirare a expirat de mult, pot exista semne de intoxicație. Și în acest caz, nu vă bazați pe propriile forțe - apelați imediat o ambulanță.

Ce poate face pacientul însuși înainte de sosirea ambulanței și acordarea de îngrijiri medicale de către specialiști - ambulanța constă în următoarele acțiuni:

  1. Este important să clătiți stomacul pacientului și, astfel, să eliminați rămășițele medicamentului expirat.
  2. Este obligatoriu să se dea un adsorbant - acesta poate fi orice medicament dintr-un grup publicat, de exemplu, carbon activat, care se găsește în aproape fiecare cabinet de medicamente de origine. Dacă nu există sorbent în casă - din arsenalul de remedii la domiciliu puteți utiliza o soluție de apă sărată și astfel provocați un reflex de gag.
  3. Dacă semnele de alergie apar ca urmare a otrăvirii, pacientul trebuie să i se administreze antihistaminice.

Dacă intoxicația este excesiv de pronunțată, atunci trebuie să apelați imediat la medic, iar dacă copilul este otrăvit, un apel de ambulanță este imediat. Dar pentru o mamă care alăptează, administrarea oricărui medicament expirat ar trebui să fie strict interzisă..

Important! Nu luați diuretice la discreția dvs. pentru a forța diureza - această mișcare este ineficientă și, în unele cazuri, chiar periculoasă, și, prin urmare, această metodă de îndepărtare a paracetamolului din organism poate provoca o complicație a situației.

În ceea ce privește cursul terapiei pentru intoxicații cu paracetamol expirat, acesta se desfășoară exclusiv într-un spital și sub supravegherea unui medic. Cursul terapiei în sine depinde de severitatea intoxicației și poate consta în astfel de componente.

  • Oral sau sub formă de injecție, prin administrarea sondă a unui antidot special - în mare parte acesta este U-acetilcisteină, dar poate fi înlocuit cu succes cu metionină.
  • Picătoarele de pui cu medicamente precum glucoza și albumina, precum și hemodeză și manitol.
  • Dacă simptomele sunt severe, medicii prescriu un curs de administrare a antibioticelor, precum și injecții de medicamente hemostatice, sesiuni de inhalare a oxigenului.

Vorbind despre simptomele otrăvirii - semne caracteristice, medicii disting următoarele.

  1. În primele 2-24 ore - aceasta este o stare generală de rău și slăbiciune, somnolență, o ușoară creștere a temperaturii, ca opțiune, vărsăturile sunt posibile.
  2. În următoarele 1-3 zile, se manifestă un semn de afectare hepatică - greață, gustul biliar în gură. Mai apar semne de insuficiență renală - somnolență și sângerare din nas, gingii, halucinații și dureri, atacuri de febră.

În absența asistenței în timp util - moartea poate apărea în 3-5 zile.

Cazurile în care utilizarea unui medicament expirat este interzisă

Într-o serie de situații, medicii evidențiază puncte în care Paracetamolul expirat este contraindicat, chiar dacă perioada de implementare a expirat, de exemplu, acum 1-2 luni. Deci, un medicament cu întârziere nu trebuie utilizat în astfel de cazuri:

  • Dacă medicamentul a fost depozitat într-o cameră fierbinte, împreună cu umiditate ridicată - în acest caz, chiar și un medicament adecvat va fi periculos de utilizat.
  • Dacă medicamentul în sine se afla într-o trusă de prim ajutor auto înainte - în acest caz, condițiile de depozitare a medicamentelor nu erau îndeplinite deloc, deoarece căldura se schimbă la frig și astfel de modificări afectează negativ compoziția.
  • Nu este necesar să se administreze medicamentul copiilor sub 6 ani, precum și mamelor însărcinate și care alăptează - nu se știe cum reacționează organismul la un medicament deteriorat.
  • Nu beați un medicament expirat în cazul în care un pacient este diagnosticat cu rinichi, ficat, în special în formă cronică.

Prin urmare, dacă nu există Paracetamol proaspăt în cabinetul medicamentelor - nu ar trebui să vă asumați riscuri, ci mergeți la vecini pentru tablete sau cumpărați într-o farmacie.

Tine minte! Pentru a preveni situația în care trusa de prim ajutor nu va avea paracetamol proaspăt sau adecvat sau un alt medicament în cel mai nepotrivit moment, revizuiți-l periodic, faceți un audit al medicamentelor până la datele de expirare.

Medicamentele expirate nu trebuie tratate, deși dacă Paracetamolul a expirat acum câteva luni și a fost păstrat în condiții adecvate, acesta poate fi utilizat. Dar aici este singura excepție - această regulă nu se aplică copiilor mici.

Chestia este că la copiii mici, metabolismul și absorbția paracetamolului este ușor diferită decât la adulți, într-un mod diferit și, prin urmare, efectul hepatotoxic se va manifesta într-o măsură mai mică. Dar din aceasta nu devine mai puțin în siguranță.

Este permis cusutul Paracetamol?

Paracetamolul este universal utilizat pentru tratamentul simptomatic al diferitelor afecțiuni patologice la toate categoriile de vârstă, de la bebeluși lunari până la reprezentanții unei vârste foarte avansate.

Există foarte puține date cu privire la efectele medicamentului cu termen de valabilitate expirat și nu au un verdict final, dar este strict interzis să dați un Paracetamol expirat unui copil.

Unii oameni de știință susțin că, chiar și după 10-15 ani de păstrare, medicamentul are o substanță activă într-o formă aproape neschimbată, dar nu se știe cu exactitate ce efect poate avea asupra corpului uman..

Ce poate fi tratat cu paracetamol?

Acest medicament ajută eficient în următoarele situații:

  • temperatura ridicata a corpului;
  • durerile de dinți sunt bine ameliorate de paracetamol în combinație cu diclofenac;
  • dureri de cap datorate oboselii fizice și mentale sau dependenței de vreme severă;
  • dureri articulare asociate cu boli cronice;
  • dureri în gât și dinți la copii;
  • dureri musculare.

Eficiența în ameliorarea multor simptome explică cererea mare de medicament. Întrebarea ce se va întâmpla dacă bei Paracetamol expirat nu este pe deplin înțeles și nu are un răspuns exact, deci trebuie să fii mai atent și mai prudent atunci când cumpără și folosești orice medicament.

Dacă medicamentul a expirat?

În caz de urgență, de exemplu, o temperatură foarte ridicată la un adult, medicii recomandă o doză de 500 mg paracetamol, chiar dacă perioada de valabilitate a expirat deja.

Cei mai mulți farmaciști sunt predispuși la faptul că un comprimat Paracetamol, cu întârziere de un an, nu va avea consecințe proaste, dar nu este recomandat să-și asume riscuri, dacă este posibil, în special pentru femeile însărcinate, mamele care alăptează și, de asemenea, copiii de orice vârstă..

Pentru mai multe informații despre termenul de valabilitate, consultați instrucțiunile de utilizare cu Paracetamol

Trebuie să aveți grijă la comprimatele care au fost expuse la soare, la temperaturi ridicate sau la rece mult timp. Procesele chimice cauzate de expunerea mediului pot face ca un agent antipiretic să fie o substanță otrăvitoare dintr-o tabletă obișnuită, a cărei acțiune poate provoca intoxicații severe sau alte consecințe negative.

Dacă medicația este în mașină de mai bine de 1-2 ani, nu o puteți lua. Consecințele pentru o persoană care a luat un comprimat Paracetamol expirat sunt foarte diferite, deoarece încălcarea condițiilor de depozitare pe fundalul perioadei expirate schimbă complet compoziția medicamentului. Este aproape imposibil să prezicem efectul unei astfel de substanțe..

Articol verificat de Anna Moschovis - medic de familie.

Ai găsit o greșeală? Selectați-l și apăsați Ctrl + Enter

Dacă beți 10 comprimate de Paracetamol ce va fi

Deci, dacă beți medicamentul peste doza prescrisă, de exemplu, dacă beți 10 tablete de paracetamol, ce se va întâmpla? Dacă mănânci mult paracetamol, atunci poate apărea o supradozaj, ceea ce va duce la leziuni ale ficatului sau moarte și mai gravă.

Deseori oamenii se întreabă ce se va întâmpla dacă bei paracetamol expirat? Acest lucru este posibil uneori dacă nu respectați datele de expirare ale medicamentelor. Desigur, acest lucru nu este recomandat să bea, dar în cele mai multe cazuri, în cazul în care doza nu este depășită, iar data de expirare nu este foarte ratată, atunci consecința poate să nu fie.

Mântuirea este un antidot? Da, există un antidot pentru paracetamol! Acesta este un medicament pentru tuse foarte cunoscut - acetilcisteina (ACC). Indicații de utilizare: după o supradoză de paracetamol, bea ACC timp de 7 ore. Dozare 300 miligrame pe zi. Opinia eronată că carbonul activ poate face față acestei probleme ca un antidot.

Antidot de paracetamol

Pentru a evita consecințele fatale severe, otrăvirea cu paracetamol trebuie recunoscută într-un stadiu incipient..

Aceasta este sarcina principală, dar complicată de absența simptomelor în primul cuplu. Primul lucru pe care il poate da intoxicatia este simptomele inerente afectarii ficatului.

Se dezvoltă după o perioadă scurtă de timp după otrăvire, în timp ce antidotul nu este atât de eficient.

Perioada de timp: din momentul primirii

Simptome inerente: senzație, vărsături anterioare, vărsături, stare dureroasă

Perioada de timp: dezvoltarea toxicității hepatice în 24 de ore și până la 36.

Simptome inerente: Bilirubina - un pigment biliar și indicatori pentru calea de coagulare a sângelui, poate depăși norma în caz de intoxicație severă. Poate fi însoțită și de dureri neplăcute în hipocondriul drept.

Timpul scurs: Vârful hepatotoxicității. 72 - 96 ore.

Simptome intrinseci: erupție involuntară a conținutului stomacului și simptome de insuficiență hepatică. Indicatorii căilor de coagulare a bilirubinei și sângelui ating maxim. Posibilitatea dezvoltării pancreatitei și insuficienței renale.

Perioada de timp: recuperare. De la 3 la 5 zile.

Simptome intrinseci: Dacă nu a existat nici un deces, urmează restaurarea ficatului. Procesul durează de la câteva zile la câteva săptămâni.

În caz de semne de consum excesiv, băutorul este recomandat:

  1. consumă până la 1,5 litri de apă pentru un prem sau ia o soluție slabă de permanganat de potasiu și induce vărsături, acest lucru este necesar pentru a clăti stomacul;
  2. enterosgel sau un alt medicament din categoria antrerosorbanților ar trebui să fie, de asemenea, luate, caz în care va exista cel puțin o speranță de a evita consecințele grave.

Ca un antidot în caz de supradozaj cu acest remediu, cunoscutul medicament contra tusei ACC poate acționa. Medicii recomandă administrarea în termen de șapte ore de la otrăvire, în proporție de 300 mg pe zi.

Doza după vârstă

Instrucțiunile de utilizare a substanței indică cât trebuie să luați:

  • pentru persoanele cu vârsta peste 12 ani și cu o greutate de peste 60 kg. Se recomandă consumul a 500 mg simultan, dar nu mai mult de patru în timpul zilei;
  • pentru copii, programarea este prescrisă în funcție de greutate, dar în medie pentru bebelușii de la 3 la 12 luni la 120 mg pe zi, de la un an la 5, nu mai mult de 250 mg, de la 6 la 12, medicamentul nu trebuie să depășească 500 mg pe zi.

Primul ajutor pentru supradozaj

Pentru a face cât mai clar posibil, vom explica imediat: într-un pachet de tablete - 10 bucăți. Greutatea întregului pachet este de 5 grame. În consecință, o tabletă cântărește 500 de miligrame..

Adolescenților de la 16 ani și adulții li se prescrie de patru ori pe zi un aport de 1 (500 ml) comprimat. Maximul zilnic este inacceptabil pentru depășirea a 4 grame, adică. 8 tablete de 500 de grame fiecare. Intervalul dintre recepții de la 4 la 6 ore.

Este mai bine pentru femeile însărcinate să limiteze utilizarea acestui medicament, dar este mai bine să anulezi.

Bebelusilor sub 4 luni li se interzice strict sa bea.

De 2 ori pe zi. 80 mg pe zi.

De 2 până la 3 ori pe zi. 80 mg pe zi.

De 3 ori pe zi. 150 mg pe zi.

De 4 ori pe zi. 150 mg pe zi.

De 4 ori pe zi. 200 - 300 mg pe zi.

De 4 ori pe zi. 200 - 300 mg pe zi.

De 4 ori pe zi. 200 - 300 mg pe zi.

Obținerea unui supradozaj de paracetamol nu este atât de dificilă. Dar de ce este o persoană sănătoasă? Accesul medicamentului și livrarea acestuia fără rețetă sub diferite nume joacă un rol important. Există o părere că nu se întâmplă multă paracetamol. Simțiți bolnav și febră - paracetamol pentru a ajuta.

Pentru a evita lista bolnavilor, și-a acordat un complex de tratament cu medicamente la rece și pentru muncă. După o oră, o întâlnire și o stare de rău, va ajuta un medicament pudră diluat în apă clocotită. Există întotdeauna o cale de ieșire și gândiți-vă mult timp despre ce medicament nu este necesar să cumpărați, deoarece există suficiente publicități pe acest subiect.

Câte comprimate sunt acceptabile să bea? Dacă bei 5 tablete de paracetamol, pentru un adult, acest lucru nu amenință nimic, deoarece nu depășește rata zilnică critică. Și ce se va întâmpla dacă bei 10 tablete de paracetamol? După cum sa menționat mai sus, indemnizația zilnică admisă este de 4 grame, iar în pachetul 5, adică. excesul va fi de numai 1 gram (2 comprimate).

În America, paracetamolul este unul dintre puținele medicamente care pot fi achiziționate fără rețetă. Prin urmare, pentru a evita o intoxicație progresivă a persoanelor sau a cazurilor cu intoxicație cu paracetamol și, în caz de deces, s-au luat măsuri. Autoritățile au organizat un program de propagandă pentru a informa rezidenții despre pericolul de a depăși doza acestui medicament.

Supradozajul poate apărea în cazurile în care cetățenii abuzează de droguri. Deci, principalele motive:

  1. utilizarea mai multor medicamente care conțin aceeași componentă, de exemplu, puteți lua două medicamente, unul pentru căldură și celălalt pentru ameliorarea durerilor de cap, care vor include paracetamol;
  2. cu utilizarea simultană a substanțelor care sporesc efectul toxic al medicamentului asupra organismului, astfel, o persoană poate prezenta semne ale unui exces de medicament;
  3. dacă utilizați paracetamol cu ​​alcool, puteți obține daune hepatice toxice chiar și cu puțin medicament.

Dacă luați o mulțime de pastile, pot apărea următoarele simptome:

  • dorința de a dormi;
  • apariția amețelilor;
  • slăbiciune generală;
  • oboseală rapidă;
  • greață însoțită de vărsături;
  • pielea otrăvitului devine palidă.

Medicamentul este disponibil cu un conținut de 02,035,05 mg de substanță activă conținut într-un comprimat. Astfel, utilizarea a 10 comprimate de paracetamol chiar dacă conține doar 0,2 mg de substanță va duce la un exces. Înainte de utilizare, citiți cu atenție instrucțiunile de utilizare.

Depășirea dozei admise poate duce la:

  • insuficiență hepatică sau renală acută;
  • pancreatita acuta;
  • miocardita;
  • edem pulmonar toxic și comă.

Cel mai rău rezultat este moartea..

Luați un astfel de medicament celebru cu prudență pentru a preveni un exces de substanță din organism. De asemenea, medicamentul este contraindicat la animale de companie și pisici. Înainte de utilizare, ar trebui să studiați cu atenție instrucțiunile de admitere, acest lucru este important mai ales în cazurile în care problema se referă la copii, deoarece calculul se efectuează strict în conformitate cu greutatea corporală a copilului.

Doză letală

Au fost întrebați dacă este posibil să moară din cauza paracetamolului, medicii au răspuns. Doza letală de paracetamol este de 1.945 g / kg greutate corporală. Dacă sunt mai simple, sunt două pachete care cântăresc 5 grame fiecare.

Paracetamolul trebuie luat doar dacă vă simțiți într-adevăr rău. Medicii recomandă cu tărie să nu luați medicamentul pe cont propriu mai mult de 3 zile, cel mai rău rezultat poate fi moartea.

Medicii au dovedit că o doză fatală va fi să o folosească în cantitate de două pachete de cinci grame fiecare, în cele mai multe cazuri este achiziționat un pachet de 10 comprimate, astfel încât se dovedește că atunci când utilizați 20 de comprimate, o persoană va muri.

În acest sens, nu este necesar să utilizați medicamentul fără a avea motive valide..

Pot trata cu Paracetamolul expirat - Fără toxine

Paracetamolul este un analgezic non-narcotic cu efect analgezic, antipiretic și antiinflamator minor. Medicamentul inhibă COX (un grup de enzime implicate în sinteza prostanoidelor) în principal în sistemul nervos central, afectând durerea și centrul termoregulator.

Paracetamolul este considerat un medicament cu toxicitate scăzută, în plus, practic nu provoacă formarea methemoglobinei (o formă de hemoglobină care nu este implicată în transferul de oxigen). Dar, în ciuda acestui fapt, primirea excesivă a acestuia poate duce la consecințe grave sub forma chiar a unei eșecuri în activitatea organelor și a sistemelor lor.

Cum paracetamolul duce la hipertoxicitate

Cea mai mare parte a paracemolului după ingestie este absorbită în sânge în primele două ore. Concentrația atinge maximul după patru ore. Celulele hepatice și enzimele sunt implicate activ în eliminarea medicamentului din organism..

Metaboliții periculoși sunt produși sub influența citocromului p450 (un grup de enzime care oxidează majoritatea medicamentelor și alți compuși organici străini - xenobiotice). În continuare, neutralizarea are loc sub influența unui puternic antioxidant, principalul „colector” al radicalilor liberi din celulă - gluatinina.

Dacă intră în organism cantități mici de paracetamol, atunci produsele nocive ale metabolismului său se leagă de gluatinină și sunt eliminate din organism fără a provoca rău. O situație oarecum diferită apare atunci când medicamentul este supraexploatat.

Dacă gluathinona este insuficientă, atunci celulele hepatice sunt implicate, care mor ulterior.

În plus, produsele metabolice au un efect negativ asupra altor organe vitale, cum ar fi rinichii, pancreasul, inima și creierul..

Ca urmare a excreției și oxidării insuficiente a acizilor organici, apare o modificare a echilibrului acido-bazic (acidoză). Epuizarea mecanismelor compensatorii în viitor poate duce la o stare de comă și la consecințe ireversibile care pot pune viața în pericol.

Odată cu epuizarea glutationului în organism, metaboliții intermediari duc la afectarea ficatului și a rinichilor..

Dozare recomandată

Paracetamolul se administrează oral la câteva ore după consum, medicamentul este spălat cu multă apă. Doza unică recomandată adulților și adolescenților (12 ani sau mai mult), a căror greutate depășește 40 kg, este de 500 mg. Cantitatea maximă de paracetamol care intră în organism într-o singură dată nu trebuie să depășească un gram.

Frecvența internării este de patru ori pe zi (la fiecare 6-8 ore). Doza maximă zilnică este de 4 grame. Durata medicamentului - nu mai mult de cinci până la șapte zile.

Câte tablete pot bea în alte cazuri?

Dacă pacientul are o funcție hepatică sau renală afectată, colemia familială sau vârsta pacientului este mai mare de 60 de ani, atunci doza zilnică se reduce cu 50-70%. De asemenea, în acest caz, medicul poate sfătui o creștere a intervalului (9-10 ore) între dozele medicamentului.

Masa. Doza zilnică recomandată pentru copii sub 12 ani (luată de 3-4 ori)

Vârsta (greutate)Dozare
3-6 luni (până la șapte kg)350 mg
6-12 luni (până la zece kg)500 mg
12-36 luni (până la cincisprezece kg)750 mg
3-6 ani (până la douăzeci și două kg)1000 mg
6-9 ani (până la treizeci de kg)1500 mg
9-12 ani (până la patruzeci de kg)2000 mg

Pentru bebelușii de până la trei luni, doza zilnică este determinată de medicul curant individual!

Frecvența internării nu este mai mare de patru ori pe zi. Timpul minim între consumul de droguri în corpul copilului este de patru ore.

Probabilitatea de leziuni hepatice grave, în funcție de greutatea corporală a persoanei:

  • mai puțin de 150 mg / kg - puțin probabil;
  • mai mult de 250 mg / kg - probabilitate ridicată.
  • Peste 12 grame la un moment dat - potențial doză letală.
  • Cu toate acestea, paracetamolul poate provoca reacții adverse grave sau fatale de aproximativ 150 mg / kg la mulți adulți..
  • Sursă.

Posibile cauze ale supradozajului

Intoxicația cu paracetamol este posibilă din următoarele motive:

  • utilizarea intenționată, care este o încercare de a se sinucide;
  • utilizarea volumului maxim admis de paracetamol în paralel cu preparatele în care este de asemenea prezent (Grippostad, Panadol, Coldact, Coldrex, Rinza, Solpadein, Teraflu);
  • administrarea simultană cu medicamente care stimulează producerea de citocrom p450 (antiepileptic, antihistaminic, diuretice);
  • patologii cronice ale ficatului și rinichilor;
  • primire lungă (mai mult de paisprezece zile).
  1. Pacienții care suferă de dependență severă de alcool, doza de paracetamol este selectată individual.
  2. Cert este că la acești pacienți există o probabilitate ridicată a prezenței unor patologii grave, cum ar fi ficatul gras, hepatita alcoolică sau ciroza..
  3. Prin urmare, organismul nu poate elimina complet produsele metabolice din organism, ceea ce poate provoca, de asemenea, o intoxicație gravă..

Simptome

Simptomele de supradozaj sever în multe cazuri nu apar imediat. Un scenariu comun de otrăvire arată în felul următor:

  1. La început, o persoană simte o stare generală de rău, el dezvoltă apatie, somnolență și, ulterior, greață și vărsături.
  2. Creșterea simptomelor periculoase apare după 24-36 de ore. Încep să apară semne de leziuni hepatice: durere în hipocondriul drept, lipsa poftei de mâncare, scaun afectat (diaree), gălăgie a pielii și sclera, respirație hepatică.
  3. Dacă pacientului nu i se oferă îngrijiri medicale corespunzătoare în etapele anterioare, atunci corpul său se umflă și apare o acumulare de lichid abdominal (ascită). Odată cu aceasta, pot apărea hemoragii subcutanate, o scădere a temperaturii corpului și o încălcare a activității cardiace..

Un rezultat fatal după o supradoză de paracetamol, în medie, apare în a treia sau a cincea zi. Motivul principal este eșecul organelor interne, edem cerebral, sângerare, infecție bacteriană generală (sepsis).

Diagnostice

Când un pacient caută ajutor medical, acesta este imediat examinat. Dar mai întâi, medicul se întreabă ce doză a fost luată și când a avut loc incidentul (pacienții nu merg întotdeauna la medic în primele ore și chiar zile).

În continuare, se face o analiză pentru testele hepatice, și anume ALT (alanina aminotransferază) și AST (aspartat aminotransferaza). În condiții moderate și severe, indicatorii vor fi peste 1000 de unități / l.

Un test de sânge arată, de asemenea, o creștere a bilirubinei și o scădere a concentrației de glucoză. O creștere a acidului lactic și o schimbare a acidității (pH) a sângelui spre stânga indică dezvoltarea acidozei.

Odată cu aceasta, se realizează o evaluare a toxicității (nomograma Rumac-Matthew). Studiul ajută medicul să stabilească dacă pacientului trebuie să i se administreze un antidot.

Evaluarea toxicității se efectuează la patru ore după ce medicamentul intră în organism (pentru aceasta, medicul trebuie să știe ora exactă de administrare a paracetamolului).

Dacă nu există o simptomatologie generală și conținutul medicamentului în sânge este sub 150 mcg / ml, atunci momentan nu este amenințat nimic.

Dacă concentrarea a atins un nivel critic, atunci se desfășoară o serie de activități (mai multe despre acest lucru mai jos). După aceea, conținutul enzimelor hepatice, bilirubinei și coagulării sângelui este monitorizat timp de o săptămână.

Primul ajutor

Dacă s-a luat o doză mare, atunci există o mare probabilitate ca chiar și tratamentul de resuscitare să nu aducă rezultate. Cu toate acestea, prognosticul pentru supraviețuire depinde adesea dacă primul ajutor a fost furnizat corect..

Ce să facem dacă s-au luat doze mari de paracetamol? În primul rând, trebuie să apelați imediat o ambulanță, să înregistrați, de asemenea, pe hârtie ora administrării medicamentului și numărul de tablete luate.

Victima trebuie să clătească stomacul: să dea cât mai multă apă să bea, apoi, prin apăsarea degetelor pe rădăcina limbii, induce vărsături. Repetați procedura de cel puțin cinci ori..

De asemenea, pacientul trebuie să aibă o clismă de curățare. Turnați apa la temperatura camerei în cana Esmarch, puneți pacientul pe partea stângă, introduceți cu atenție vârful în anus, deschideți robinetul.

După procedură, victima trebuie să-și golească intestinele.

Asistenta medicala

Antidotul pentru paracetamol este Acetilcisteina (prescurtată ca ACC) - un precursor al glutationului. Un preparat neutralizant ajută la eliminarea produselor toxice din corpul lor. Antidot topic - în opt ore după otrăvire.

ACC, în funcție de gravitatea situației, se ia pe cale orală (oral) sau se administrează sub formă de injecție prin picurare intravenoasă. Doza inițială recomandată de antidot este de 140 mg pe kg de greutate corporală.

La patru ore după administrarea medicamentului neutralizant este luat din nou, dar doza trebuie să fie mai mică de jumătate.

Pentru a îmbunătăți palatabilitatea, copiii ACC sunt autorizați să reproducă suc și apă spumantă dulce.

Dacă a fost o intoxicație gravă, atunci antidotul este administrat intravenos, diluat în 200 ml glucoză sau soluție salină 5%. Doza inițială este de 150 mg pe kg de greutate corporală, apoi cantitatea de medicament este redusă, în funcție de parametrii de laborator.

Cu otrăvire ușoară, este suficient un antidot destul de „mai slab”, Metionina, care, la fel ca ACC, este un aminoacid, precursorul glutationului. Medicamentul trebuie luat la 2,5 grame la fiecare patru ore..

Dacă pacientul a prezentat insuficiență hepatică, atunci în acest caz, terapia complexă este prescrisă:

  • măsuri care vizează îndepărtarea intoxicației - plasmafereză (prelevare de sânge, purificare și introducerea acesteia sau a unei părți din nou în fluxul sanguin), hemosorbție (curățare extrarenală a sângelui de toxine cu ajutorul hemosorbenților), hemodializă (eliminarea otrăvurilor în sânge prin difuzie și convecție );
  • Albumină, glucoză, medicamente Hemodez - cu scopul de a îmbunătăți microcirculația, procesele metabolice, restabilirea echilibrului apă-electrolit și prevenirea dezvoltării acidozei;
  • decongestionante și medicamente diuretice (de exemplu, Manitol) pentru a preveni acumularea excesului de lichid în creier sau măduva spinării, precum și hipertensiunea intracraniană în timpul tratamentului cu perfuzie;
  • cu hemoragii subcutanate și sângerare a mucoaselor, se prescriu medicamente hemostatice (Vikasol, Etamsylate);
  • dacă pacientul are o încălcare pronunțată a coagulabilității sângelui, atunci se prescrie o perfuzie plasmatică;
  • Inhalarea de oxigen este recomandată pentru a preveni hipoxia acută.

Dacă s-a produs o intoxicație deosebit de severă, atunci singura opțiune de a salva pacientul este un transplant de ficat. Prognosticul și consecințele depind de cantitatea de medicament luată, vârsta pacientului, rapiditatea acordării primului ajutor și îngrijiri medicale. În cazuri ușoare, tratamentul la domiciliu este posibil, sub rezerva examinării zilnice de către medic și a efectuării periodice a testelor necesare.